Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

27. Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali 10 Mart tarihinde başlıyor

Bu yıl düzenlenecek olan

Bu yıl düzenlenecek olan 27’inci Türkiye-Almanya Film Festivali’nin tanıtımı bir basın toplantısı ile kamu oyuna duyuruldu. Film Festivali Başkanı Adil Kaya ve Kültür Dairesi Başkanı Michael Bader’in sunduğu basın toplantısına, çok sayıda dijital katılım oldu. Konuşmaların tercümesini ünlü çevirmen Recai Hallaç yaptı. Verilen geniş bilgi ışığında, aynı zamanda festivalde gösterilecek yapıtlardan parçalar gösterildi.

BASIN TOPLANTISINDAN AYRINTILAR

Nürnberg’de düzenlenen 27. Türkiye Almanya Film Festivali, iki ülke sinema sanatı arasında kültürlerarası diyaloğa hizmet eden Almanya çapındaki en önemli kültür festivali. Türkiye ve Almanya’dan uzun, kısa ve belgesel filmlere geniş bir platform sağlayan, Türk-Alman jürileriyle kısa ve uzun film yarışmaları düzenleyen festival, izleyicilerine iki ülke sinemasının güncel örneklerini benzeri olmayan bir yelpazede sunmakta. Kültürlerarası alış verişin, karşılıklı anlayış ve toplumsal bütünleşmenin teşvik edilmesi, bunu yaparken kültürel ayrıcalıkların da korunmasını savunan festival sinemacılar, sanatçılar ve seyirciler arasında aktif bir diyaloğun yaşandığı önemli bir kültür sanat festivali. Tafelhalle, Filmhaus, CineCittà ve Künstlerhaus festival merkezinde on gün boyunca bilgilendirici ve eğlendirici bir sinema programı yaşayacak. Festivale Türkiye’den ve Almanya’dan 70’den fazla sanatçı bekleniyor.

Türkiye Almanya Film Festivali 10 Mart Cuma akşamı Tafelhalle’de açılıyor. Açılış filmi onur ödülü alan konuklarımızdan Şerif Gören’in 1987 yapımı ON KADIN.

Michael Verhoeven

Açılış töreninde Şerif Gören ve Michael Verhoeven‘e onur ödülleri sunulacak. Her iki yönetmen için övgü konuşmasını Uluslarası Film Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI Genel Sekreteri Klaus Eder yapacak. Türkiye PEN başkanı yazar Zeynep Oral ve gazeteci, yönetmen Can Dündar konuşmacılar arasında.

Açılış akşamına katılacak diğer konuklar, Uluslararası oyunculardan Senta Berger, Kültür Belediye Başkanı Prof. Dr. Julia Lehner, Türkiye’den yönetmen Biket İlhan, yönetmen Kâzım Öz, İstanbul Uluslararası Film Festivali Direktörü Kerem Ayan ve Hamburg’dan yönetmen ve görüntü yönetmeni Ayhan Salar.

Şerif Gören

Onur konuğu Şerif Gören üzerine saygın sinema yazarlarından Uğur Vardan festival için bir makale kaleme aldı. Diğer onur konuk Michael Verhoeven üzerine FIPRESCI Genel Sekreteri ve Verhoeven’in yakın dostu Klaus Eder yazdı. Onur konukları üzerine festival açıklamalarını ve bu makaleleri internet sitesinde bulabilmek mümkün.

On günlük festivalin kapanış ve ödül töreni 18 Mart akşamı saat 21.00’de CineCitta Arena salonunda gerçekleşecek. Festivalde bulunan bütün sanatçılar, sinema uzmanları ve medya mensuplarının katılacağı tören seyircilerede de açık olacak.

Bu yılki programın kapsamı geçen yıllara göre içerik zenginliğiyle birlikte arttırıldı. Toplam 58 etkinliğin gerçekleşeceği, 10 kısa film, 24 uzun ve belgesel filmlerin tanıtılacağı, çok sayıda film söyleşisileriyle ve özel panellerle Türkiye ve Almanya’nın sinema sanatı ve kültürleri on gün boyunca canlı bir diyaloğa girecek.

Zeynep Oral

Festival Söyleşileri:

Festivalin bir önemli bir bölümü de her iki ülkenin toplumlarını yakından ilgilendiren konuların panellerde sinemacılarca ele alınmasıdır. Festival Söyleşi’leri adını verilen bu bölümde bu yıl dört etkinlik var:

 • Konu 1: »Kadın Olmak« – Cumhuriyet‘in 100. yılında kadının konumu
 • Konu 2: Demokrasi için Sürgünde Yaşamak
 • Konu 3: Ustalar Buluşması: Şerif Gören ve Michael Verhoeven
 • Konu 4: Türkiye Sineması‘nda seks filmleri

Bu yılki program için hazırlanan eğlendirici karakterindeki müzik etkinliklerinin önemli bir kısmı programdan son anda kaldırıldı. 17 Mart tarihindeki caz müziği akşamı gerçekleşecek.

Film Programı:

Pandeminin son yıllarda film üretimine getirdiği bütün zorluklara rağmen festival bu yıl yüksek kalitede bir film programı sunabiliyor. Programa alınan filmlerden ikisinin Dünya prömiyeri, altısının uluslararası prömiyeri, dokuzunun Almanya ilk gösterimi ve diğer dokuz filmin de Nürnberg ilk gösterimi festivalde yapılacak. Ayrıca programda son dönem önemli ulusal ve uluslararası festivallerde ödül almış filmler de bulunmakta.

Film programı geleneksel olarak üç bölümden oluşmakta:

 • Uzun Filmler Yarışması: Bu kategoride toplam dokuz
 • Kısa Filmler Yarışması: Bu kategoride toplam on film
 • Sinema Dünyaları: Toplam 15 belgesel ve kurmaca filmler tanıtılacak

Bu yılki programda belgesel filmlere daha fazla yer açmak istendi. Uzun filmler yarışma dalında bir de belgesel filmi var. Belgesel filmlerin yapısıyla ilgili gelişmelere bakıldığında, bu filmlerin belgesel filmin kendine özgü sanatıyla birlikte sadece bilgi verici ve belge olmalarının yanısıra, artık eğlendirici yanlarının da daha fazla öne çıkması, kurmaca dalıyla belgesel dalı arasında yakınlaşmanın arttığı gözlemlenmekte. Bu gelişme önümüzdeki yıllarda daha da belirgin bir şekilde programda yer alacak.

Uzun Filmler Seçici Kurulu:

Uzun filmler yarışma dalında seçici kurul başkanı uluslararası alanda tanınmış, Almanya’nın önemli yönetmenlerinden ve yapımcılarından Dominik Graf bulunmakta. Seçici kurulda Türkiye’den oyuncu Birce Akalay (İstanbul), yönetmen Mehmet Binay (İzmir), Almanya’dan festival direktörü Nathalie Arnegger (Biberach) ve ZDF TV kanalının eski sinema filmleri direktörü ve sinema yazarı Dr. Josef Nagel bulunmakta.

Ayrıntılar: https://www.fftd.net/tr/secici-kurullar/uzun-film-juerisi

Kısa Filmler Seçici Kurulu:

Kısa filmler yarışması dalında seçici kurul başkanı halen Paris’te yaşayan yönetmen Serhat Karaaslan. Kurulda Almanya ve Türkiye’de oyunculuk yapan Taies Farzan (Berlin) ve yapımcı Anke Petersen (Hamburg) bulunmakta.

Ayrıntılar: https://www.fftd.net/tr/secici-kurullar/kisa-film-juerisi

Öngören Ödülü Seçici Kurulu:

TRT Televizyonu’nun kurucu başkanı olan yayımcı, sinemacı ve festival başkanı Mahmut Tali Öngören adına verilen demokrasi ve insan hakları ödülünü Öngören Jürisi belirleyecek. Ödül “İnsan Hakları ve Demokrasi” konularını işleyen filmleri özel olarak ödüllendirirken, hedef, bu konulara etkin bir platform yaratmak ve bu tür konuları filmlerinde işleyen sinemacıları desteklemekte.

Ayrıntılar: https://www.fftd.net/tr/secici-kurullar/oengoeren-oeduelue-juerisi

Seyirci Ödülü: Uzun filmler arasında yarışma dalında tanıtılan filmler arasında seyirciler verdikleri oylarla en beğendikleri filmi ödüllendiriyorlar.

Festival konukları: sinema sanatçıları, uzmanlar, konuşmacılar ve medya mensupları

Türkiye Almanya Film Festivali’ne 70’den fazla yönetmen, oyuncu, sinema uzmanı, konuşmacı ve medya mensupları katılacaklarını bildirdiler. Festival tarihinde rekor sanatçı katılımı bekleniyor.

Festivale katılacak konukların listesi web sitesinde yayınlandı:

https://www.fftd.net/tr/konuklar

Konuklarla festivalde söyleşi yapmak isteyen medya üyelerinin istemlerini festival bürosuna bildirmeleri durumunda yardımcı olunacak. info@fftd.net

Yarışmalar:

Festivalin kalbi yarışma filmleriyla atıyor. Toplam 19 uzun ve kısa filmin seçildigi bu bölümde her iki ülkenin sosyal politik konularının işlenişi ağır basıyor. Filmleri dört değişik seçici kurul değerlendirecek:

Uzun Filmler Yarışması

Bu bölümde dokuz film toplam beş ödül için yarışacak:

En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu ve Seçici Kurul Büyük Ödülü olarak dört ödülü profesyonel ve bağımsız seçici kurul belirleyecek.

Seyirci Ödülü: Seyirci Ödülü’nü yine seyirci belirleyecek.

Genç yönetmenlerin deneyimli yönetmenlerle birlikte yarışacakları bu bölüm gerçekten heyecan verici. Ayrıntılar: www.fftd.net/programm/wettbewerb-spielfilm

Kısa Film Yarışması: Toplam 10 filmin seçildiği yarışmaya altı Türkiye’den ve dört film de Almanya’dan katılıyor. Bu bölümde seçici kurul üç ödül verecek. Kısa Filmin Uzun Akşamı olarak adlandırılan programda yarışma filmleri 17 Mart Cuma günü 18:30 – 22:00 saatleri arasında CineCitta’nın Arena salonunda yönetmenlerin eşliğinde tanıtılacak.

Ayrıntılar: https://www.fftd.net/tr/program/kisa-film-yarismasi

Öngören Ödülü

Öngören Ödülü şu ana kadar Türkiye’den, Almanya’dan ve ABD’den festivale katılan filmlere verildi. Daha önceki yıllarda Türkiye’deki Kürt sorunu, Mübadele, Türkiye’de trans bireylerin sorunları, Romanya’da çocuk fuhuşu, Almanya’daki Neonazi sorunu ve ABD’nin hukuk sisteminde insan haklarının çiğnenmesine değinen filmler ödüllendirildi.

Öngören ödülüne bu yıl aday gösterilen filmler: www.fftd.net/programm/oengoeren

Sinema Dünyaları – Yarışma Dışı Filmler:

Sinema Dünyaları Programında toplam 15 Film var. Festival, her yıl Sinema Dünyaları adlı program bölümünde iki ülkenin toplumlarını yakından ilgilendiren konulara değişik perspektiflerden yaklaşabilmek, tartışabilmek için özenle seçilmiş filmler sunuyor:

 • Elif Ana: Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşında: toplumsal gelişmelere bir bakış
 • Leyla Gencer: La Diva Turca: Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşında: müziksel bir bakış
 • Çalınan Yurtlar: Türkiye’de ve Almanya’da dünün ve bugünün politik mültecilerine bakış.
 • Aşk, Mark ve Ölüm: Almanya’daki Türk işçi göçmen kültürüne bakış
 • Hilal-i Ahmer Hanımlar Merkezi: Kızılay içerisinde ilk kadın hareketine bakış
 • Bir kar tanesinin ömrü: Türk-Kürt sorunsalına başka bir bakış
 • Onca Yolun Ardından: Latin Amerika’daki göç hareketine bakış
 • Sinti Roma’nın Uzun Yolu: Medya’da ve toplumda süregelen yok edici ön yargılara bakış
 • Bana karanlığını anlat: Aile içi hesaplaşmalar – Türkiye
 • Crash: Aile içi hesaplaşmalar – Almanya
 • Kurak Günler: Parti politikası dolu devlete bakış
 • Ren Altını: Alman-Türk yönetmenlerinden bir bakış (Fatih Akın)
 • Oskar’ın Elbisesi: Alman-Türk yönetmenlerinden bir bakış (Hüseyin Tabak)

Ayrıntılar: https://www.fftd.net/tr/program/sinema-duenyalari

Genel Bilgiler:

Bilet satışı: tickets.fftd.net

Düzenleyenler: Interforum e.V. derneği, Nürnberg Belediyesi KunstKulturQuartier işbirliğiyle

Kurumsal Destek:

 • Nürnberg Şehir Belediyesi
 • FFF Bayern & Bavyera Eyaleti Dijitalizasyon Devlet Bakanlığı
 • Federal Almanya Kültür ve Medya Bakanlığı – Sinema Dairesi
 • Türkiye Almanya Film Festivali Dostları

Festivalin genel amaçları

Türkiye Almanya Film Festivali, iki ülke sinema sanatı arasında kültürlerarası diyaloğa hizmet eden Almanya çapındaki en önemli festival bu yıl 27. kez gerçekleştiriliyor. Her yıl, Mart ayında Türkiye ve Almanya’dan katılan uzun, kısa ve belgesel filmlere geniş bir alan sağlayan, bağımsız jürileri sahip bir festival. İzleyicilere iki ülke sinemasının güncel örneklerini benzeri olmayan geniş bir yelpazede sunuyor. Kültürlerarası alışverişin, karşılıklı anlayış ve toplumsal bütünleşmenin ayrıcalıkları da koruyarak sinemacıların, sanatçıların ve seyircilerin arasında yaşanan diyaloğun önemli bir platformu oldu.

Festivalin iki dillilik politikası

Türkiye Almanya Film Festivali kuruluşu 1992 yılından beri bütün etkinliklerin ve tanıtım çalışmalarının iki dilli olması konusunda titizlikle çalışmakta, her iki ülkenin sanatının ve sanatı ve sanatçısını dolayısıyla kültürlerin eşit şartlar altında buluşturmaya özenle dikkat etmekte.

Bütün uğraşmalara rağmen değişik nedenlerden dolayı bu iki dillilik her zaman uygulanamıyor. Bazen Almanca bazen de İngilizce ortak dil olarak kullanmak zorunda kalınıyor. Hangi filmlerin hangi dillerde gösterildiği ve hangi söyleşilerin hangi dillere çevrildiği özenle festival gazetesinde ya da internet sitesinde açıklandı.

Reklamı Geç
https://bayernaktuel.com/