Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Antalya heyeti Nürnberg’e geldi

Daha önce heyette adı

Daha önce heyette adı geçen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek (CHP) pazartesi günü Antalya ve bazı ilçelerinde başlayan sağanak yağış sonrası yaşanan sel felaketinden dolayı gelemeyeceğini bildirerek Nürnberg programını iptal etmek zorunda kaldı.

ÖZEL MERDİVEN VE ÇİÇEKLERLE KARŞILANDILAR

Antalya heyeti, kardeş şehir İN-SAN Derneği Başkanı Rıza Özlek, Nürnberg Dış İlişkiler Daire Başkanı Christine Schüßler, Nürnberg büyükşehir uluslararası ve kardeş şehir idarecilerinden Stefanie Wimmer ile diğer yetkililer tarafından havaalanında karşılandı. Nürnberg Havaalanı görevlileri tarafından heyeti karşılamak için yaptırılan ve üzerinde Antalya x Nürnberg yazısı ve iki kent sembollerinin yer aldığı uçak merdiveninden inen davetlilere TGMN adına Türk bayrağını sembolize eden kırmızı ve beyaz güller dağıtıldı.

ANTALYA STANDINI GEZDİLER

Antalya heyeti, ilk önce dünyaca ünlü Nürnberg Noel Pazarı’nda Antalya standını ve ardından da Fembo Haus Müzesi, yer altı zindanları ve Nürnberg Kalesi’ni gezdi. Ziyarete TİN Sözcüsü İsmail Akpınar ile SPD Milletvekili adayı Aynur Kır da katıldı. Nürnberg Büyükşehir Beledıyesi’nin oturumunu takip eden heyet Antalya Nürnberg Kardeş Şehir Derneği IN:SAN’ın Mevlana Restaurant’da düzenlemiş olduğu akşam yemeği davetine iştirak etti.

BAŞKAN SELDEN DOLAYI GELEMEDİ

Ziyaretle ilgili açıklamada bulunan Antalya büyükşehir belediye meclis üyesi Deniz Filiz, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in programa katılmak için daha önceden karar verdiğini ancak Antalya ve ilçelerinde yaşanan yoğun sel felaketi nedeniyle vatandaşların yanında olması gerektiği için ekibe dahil olmadığını bildirdi. Başkanı temsilen 10 kişilik bir heyetle Nürnberg’e geldiklerini söyleyen Filiz, „Nürnberg ile kültür, sanat, ekonomi ve ticaret gibi çok çeşitli konularda yıllardır devam etmekte olan ilişkilerimizin bundan böyle de en samimi bir şekilde devam edeceğine inanıyoruz“ dedi.

Mevlana restoranda verilen yemeğe katılan misafirler geç saatlere kadar diğer davetlilerle sohbet etme imkanı buldu.

STANDIN MADDİ VE MANEVİ YÜKÜ BÜYÜK

Antalya Nürnberg Kardeş Şehir Derneği IN:SAN’ın başkanı Rıza Özlek’de Nürnberg Noel Pazarı’ndaki Antalya standının maddi ve manevi yükleri olan bir stand olduğunu belirterek, „Fakat buna rağmen dernek için Türk toplumu için ve Antalya-Nürnberg kardeş şehir ilişkilerinin gelişmesi için biz hertürlü zorluğa katlanıyoruz. Ama Antalya’ya yakışır bir stand oluşuyor“ dedi.

Antalya büyükşehir belediye meclis üyesi Deniz Filiz, Kardeş Şehir Derneği IN:SAN’ın başkanı Rıza Özlek’e plaket sundu
Antalya büyükşehir belediye meclis üyesi Deniz Filiz, Kardeş Şehir Derneği IN:SAN’ın başkanı Rıza Özlek’e plaket sundu.

KÖNİG TARAFINDAN AĞIRLANACAK

Üç gün boyunca çeşitli yerler ziyaret edilecek ve 16 Aralık’ta heyet, Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König ve Nürnberg Havaalanı Genel Müdürü Dr. Michael Horn tarafından ağırlanacak. Heyet, 17 Aralık’ta Antalya’ya geri dönecek.

İLK İMZA 1997’DE ATILDI

1997 yılında Antalya Cam Piramit’te dönemin Nürnberg Belediye Bakanı Ludwig Scholz (CSU) ile dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Subaşı (DYP) tarafından imzalanan Nürnberg-Antalya kardeş şehir anlaşmasının 25’inci yılı nedeniyle, taraflar birbirlerini ziyaret ederek 25’inci yılı kutluyor. İlk ziyaret, geçen ekim ayında Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König ile beraberindeki heyet tarafından Antalya’ya yapılmış, heyet kentin tarihi yerlerini gezip, belediye ziyareti sırasında bando ile karşılanmışlardı. Heyet, ayrıca Belediye bahçesine bir dostluk nişanesi olarak zeytin ağacı dikmişti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile Marcus König arasında büyük dostluk sergilenmişti. Mustafa AKBABA / NÜRNBERG

 

https://bayernaktuel.com/