Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BAVYERA’DA AKŞAM DANANIN KUYRUĞU KOPACAK

15 TÜRK KÖKENLİ ADAY

15 TÜRK KÖKENLİ ADAY BULUNUYOR

BUGÜN, Almanya’nın güneydoğusunda bulunan ve yüzölçümü bakımından ülkenin en büyük eyaleti olan Bavyera’da yeni eyalet parlamentosu ve bir alt meclis olan yedi bölge konseyi (Bezirkstag) seçilecek. Seçimlerde aralarında 15 Türk kökenli milletvekili adayınında bulunduğu toplam 1.035 aday 180 sandalyeli eyalet meclisine girmek için yarışacak. Adayların, bölgelerinden seçilip meclise girebilmeleri için seçim bölgelerinde yüzde 5’lik barajı aşmaları gerekiyor.

TÜRKLER YİNE SEÇİMLERDEN DIŞLANDI

ARALARINDA 554.000 Bavyeralı yeni seçmeninde bulunduğu yaklaşık 9,4 milyon kişi 180 yeni temsilciyi belirlemek için oy kullanacak.  Bavyera’da ikamet etmekte olan yaklaşık 200 bin Türk vatandaşı ise her zaman olduğu gibi bu seçimde de seçme ve seçilme hakkına sahip olamayacak.

180’DEN FAZLA ADAY SEÇİLEBİLİR

OY verme yerleri sabah saat 08.00’den akşam saat 18.00’e kadar açık kalacak. Eyalet seçimlerinin ön kesin sonuçlarının akşam geç saatlerde veya gece saatlerinde netleşmesi beklenirken, bölge seçimlerinin sonuçları daha sonra belirlenecek. Eyalet seçimlerinde toplam 91 doğrudan ve 89 listeden adaylık bekleniyor. Ancak Parlamento, sözde çıkıntı ve telafi edici yetkiler yoluyla sonuçta 180’den fazla üyeye sahip olabilir.

CSU SON SONUCU KORUYACAK MI?

ÖNCEDEN gönderilen mektup oyları ve sandıklardaki oyların sayılmasından sonra dananın kuyruğu kopacak. Son anketlere göre Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU), büyük bir ihtimal 2018’deki tarihsel olarak zayıf seçim sonucunun (yüzde 37,2) ötesine geçemeyecek.

FREİE WÄHLER SÜRPRİZ OLABİLİR

Dahil olduğu broşür olayının ardından beklentilerin aksine oylarını artıran (yüzde 15) Hubert Aiwanger’in partisi Hür Seçmenler (Freie Wähler), sandıktan yakın sonuçla çıktığı takdirde hükümet pazarlığında bir önceki seçime göre (yüzde 11,6) daha fazla koltuk sahibi olmaya çalışacak.

AfD HALKIN KORKULU RÜYASI OLDU  

MERAKLA beklenen sadece CSU ve FW’nin sonuçta seçmenlerden ne kadar iyi oy aldıkları olmayacak. Eyaletteki Türklerin de en çok merak ettiği aşırı sağcı Almanya için Alternatif’in (AfD) alacağı oy oranı. Anketlerde yüzde 14 oy oranı ile dördüncü sırada bulunan AfD’nin büyük bir sürpriz yapıp Yeşiller’i (yüzde 16) ve FW’yi (yüzde 15) sollayıp ikinci sıraya yerleşme ihtimali de bulunuyor.

SPD’NİN NE YAPACAĞI MERAK KONUSU OLDU

YAKIN zamanda yayınlanan ‘ZDF-Politbarometer‘ anketinde yüzde 9’un üzerine çıkamayan Sosyal Demokrat Parti (SPD), sandıktan yakın sonuçla ayrıldığı takdirde 2021’de Bayern SPD’nin başına getirilen iki eş başkanlar Ronja Endres ve Florian von Brunn’un ne yapacağı merak konusu olacak.

FDP TİR TİR TİTRİYOR

LİBERAL Hür Demokrat Parti’nin (FDP) alacağı oylar da herkesi yakından ilgilendiriyor. Anketlerde 2018’deki başarısınan çok altında görünen parti, yüzde beş hedefine ulaşamayıp meclis dışına atılırsa parti yönetiminde tekrar bir değişikliğe gidilmesi söz konusu olabilir.

BARAJ YÜZDE 5

Bavyera’da 1970 yılına kadar yapılan seçimlerde adayların bölgelerinden seçilip meclise girebilmesi için seçim bölgelerinde en az yüzde 10’luk barajı aşması gerekiyordu. Bu uygulama 1974 seçimlerinden itibaren eyalet genelinde yüzde 5 olarak değiştirildi.

GÜCÜNÜZÜ İKİNCİ OYUNUZLA GÖSTERİN

Listede kimin seçileceğini birinci ve ikinci oyların toplamı belirleyecek. İkinci oylarınızın Türk adaylarda toplanması gücümüzü gösterecek ve bir temsilcimizin Meclis’te olmasını sağlayacaktır. Listede alt sıralarda aday gösterilen kişinin aldığı tercih oylarla ön sıralara yükselme şansı bulunmakta.

15 PARTİ VE GRUP KATILIYOR

CSU, SPD, Freie Wähler, Bündnis 90/Die Grünen, FDP, AfD, Die Linke, BP, ÖDP, PIRATEN, Die Partei, Partei ve bazı bölgelerden seçime katılan diğer partiler.

OYLAR NASIL KULLANILACAK?

HERKESİN iki oyu var. Birinci oy ve ikinci oy. Eyalet parlamentosundaki sandalyelerin dağılımını belirlemek için. Federal seçimlerden farklı olarak, birinci ve ikinci oyların tümü toplanır ve vekâlete dönüştürülür. Bu “toplam oyların” sayısı sonuçta hangi partinin gelecekte kaç temsilciye sahip olacağını belirleyecek.

SON KAMUOYU ARAȘTIRMASI

CSU 37 %, GRÜNE 16 %, FW 15 %, AfD 14 %, SPD 9 %, FDP 3 % ve diğerleri 6 %.

Kararsızlar 28 %

ADAYLAR

Markus Söder (CSU), Florian von Brunn (SPD), Hubert Aiwanger (Freie Wähler), Katharina Schulze ve Ludwig Hartmann (Grüne), Martin Hagen (FDP) ve Adelheid Rupp (Linke).

 

Reklamı Geç
https://bayernaktuel.com/