Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÇİFTE VATANDAŞLIKTA ENGEL KALMADI

Almanya’da Federal Meclis, Alman vatandaşlığına geçiş koşullarının kolaylaştırılmasını ve çifte vatandaşlık yolunun tamamen açılmasını içeren yasa tasarısını onayladı.

Almanya’da Federal Meclis, Alman

GEÇTİĞİMİZ aylarda Federal Meclis’te ve partiler arasında tartışıldıktan sonra komisyona havale edilen ve üzerinde her konuda uzlaşma sağlanan yeni Vatandaşlık Yasası, hükümetteki koalisyon partileri SPD, Yeşiller ve FDP’nin oylarıyla kabul edildi. 382 milletvekili evet oyu, 234 milletvekili de hayır oyu verdi. 23 milletvekili de çekimser oy kullandı. Başta aşırı sağcı parti AfD olmak üzere Birlik partileri CDU/CSU partileri ise yasaya karşı oy kullandı. Muhalefet partileri, „Alman vatandaşlığının değersizleştiğini “ savundu.

ŞUBAT’TA EYALETLER MECLİSİ’NDEN DE ONAY GEREKİYOR

YASA tasarısının 2 Şubat’ta eyalet temsilcilerinden oluşan Federal Konsey oturumunda gündeme alınması ve onaylanması bekleniyor. Bu durumda yasa, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier‚ın onayı sonrası Resmi Gazete’de yayımlanacak ve yürürlüğe girecek. Hazırlık ve uygulama sürecinin ise aylar alması bekleniyor.

BİRDEN FAZLA ÜLKENİN VATANDAŞI OLABİLECEK

YENİ yasa ile Alman vatandaşlığını almak isteyenler, artık daha önce sahip olduğu vatandaşlığı bırakmak zorunda kalmayacak ve birden fazla ülkenin vatandaşı olma hakkına sahip olacak. Yeni yasanın en önemli özelliklerinden biri, halen sekiz yıl olan vatandaşlığa kabul için bekleme süresinin, devlet yardımı olmaksızın kendi geçimlerini sağlayabilenler için beş yıla inecek olması.

ÜÇ YILLIK BEKLEME SÜRESİ DE GEÇERLİ OLABİLECEK

5 yıldan daha kısa bir sürede vatandaşlığa geçiş de mümkün olacak. Almanya’ya uyum konusunda iktisadi ve sosyal bakımdan büyük başarı kaydeden göçmenlerin vatandaşlığa kabul başvurularında da üç yıllık bekleme süresi yeterli olacak. Çalıştıkları alanda çok başarılı olanlar, dil becerileri çok iyi seviyeye ulaşanlar ya da gönüllü çalışmalarda bulunanlar, üç yılı tamamladıktan sonra Alman vatandaşlığına başvurabilecek.

GEÇİM KAYNAĞI OLMASI YETERLİ OLACAK

AYRICA vatandaşlığa geçiş için kişinin kendi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini devlet kaynaklarını kullanılmadan, yani sosyal yardım almadan sağlıyor olması gerekiyor. Yasa, yabancı anne-babanın Almanya’da doğan çocuklarının, ebeveynlerden birinin en az beş yıl Almanya’da yasal olarak ikamet etmesi şartıyla Alman vatandaşlığına sahip olmasına da imkân tanıyor.

TÜRKLER’E ÇİFTE VATANDAŞLIK HAKKI

YASANIN Türk vatandaşlarına sağlayacağı en önemli avantaj ise çifte vatandaşlık hakkı. Yeni düzenlemeyle Türk vatandaşları, kendi vatandaşlığından feragat etmeden Alman vatandaşı olabilecek. Yürürlükteki mevcut yasa yabancıların çocuklarına çifte vatandaşlık hakkı tanıyor. Ancak 23 yaşına geldiğinde çocuğun iki vatandaşlıktan birini tercih etmesi gerekiyordu. Aynı şekilde önceki dönemde Alman vatandaşlığına geçtikten sonra Türk vatandaşlığını kaybedenler de yeniden Türk vatandaşı olabilecek.

MİSAFİR İŞÇİLERİ ONURLANDIRMA

YASA, koalisyon hükümetinin en önemli reformlarından biri olarak görülüyor. Özellikle “Gastarbeiter”, yani “Misafir İşçi” kuşağı için. Bu kuşağın, Almanya’nın ekonomik büyüme döneminde yaşadığı iş gücü eksikliği nedeniyle geçici olarak Almanya’da çalışmaları ve geri dönekleri varsayılıyordu. Bu nedenle dil ve diğer entegrasyon fırsatları yeteri kadar sunulmamıştı. Bu nedenlerle yeni yasa ile birlikte, bu kuşak için de vatandaşlığa geçiş koşullarında kolaylıklar sağlanacak.

İçişleri Bakanı Nancy Faeser
İçişleri Bakanı Nancy Faeser

VATANDAŞLIK TESTİNDEN MUAF TUTULMAK İÇİN BAZI ŞARTLAR

AYRICA Almanya’nın hukuk ve toplumsal düzeninin yanı sıra yaşam şartları hakkında soruların yer aldığı vatandaşlık testinden muaf tutulacaklar. Günlük hayatlarını idame ettirebilecek düzeyde sözlü Almanca dil bilgisi de yeterli olacak. Yeni yasaya göre, 1974 yılından önce Almanya Federal Cumhuriyeti’ne, 1990’dan önce de Demokratik Almanya Cumhuriyeti’ne gelenler kapsam içinde bulunuyor. İçişleri Bakanı Nancy Faeser, bunu “geç kalınmış bir takdirin ifadesi” olarak nitelendirdi.

BAZI ENGELLER VAR

“Antisemitizm, ırkçılık, cinsiyet veya cinsel yönelime yönelik veya diğer insanlık dışı motivasyona dayalı eylemler” Alman vatandaşlığının önündeki engeller arasında bulunuyor. Kişinin bu gerekçelerle ceza alması durumunda vatandaşlığa kabul edilmeyecek. Bu konuda vatandaşlık daireleri ve savcılıklar yakın iş birliği içinde olacak. Ayrıca çok eşli olanlar veya anayasada yer alan kadın-erkek eşitliğine aykırı davrananlar da vatandaşlığa alınmayacak. Mustafa AKBABA

Reklamı Geç
Consent Management Platform von Real Cookie Banner https://bayernaktuel.com/