Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Devlet kanalına sansür talimatı

Skandalı bir internet sitesi
Devlet kanalına sansür talimatı
Skandalı bir internet sitesi ortaya çıkardı. ARD’den sızan 18 Ekim 2023 tarihli kullanım kılavuzunda, editörlerin İsrail’in uyguladığı katliamı nasıl görmezden gelebileceği tarif ediliyor. ARD yönetiminin hazırladığı kitapçıkta, yayınlanacak haberlerde İsrail’in sivillere dönük saldırısından İsrail’in sorumlu tutulamayacağı bir dil öneriliyor.

ÖRNEK VERDİLER
Editörlere verilen sansür talimatında, „İsrail, Hamas’ın askeri hedeflerini vuruyor. Hamas sivilleri kalkan olarak kullandığı için siviller de ölüyor“ şeklinde ibarelerin kullanılmasının daha doğru olacağı belirtiliyor. Kitapçıkta, ARD’nin ana haber bülteni olan Tagesschau’nun bunu nasıl yaptığı da örneklerle veriliyor. Aynı zamanda „savaş“ kelimesinin kullanılıp kullanılmayacağı da ele alınıyor.

SUÇLU, FİLİSTİN
Kitapçıkta, „Savaş kelimesini kullanıp kullanmayacağımızı ya da nasıl kullanacağımızı günden güne değerlendirmemiz gerekir. Biz ‚Gazze’den İsrail’e saldırı‘ veya ‚İsrail’e dönük terör saldırıları‘ ibarelerini kullanacağız. Ama ‚İsrail’e karşı savaş‘ ibaresi de kullanılabilir. Mutlak suretle kaçınılması gereken ise ‚şiddet sarmalı‘ gibi kelimeler“ deniliyor.

‚TERÖRİST‘ DEYİN
Sansür talimatında, „Bu bağlamda yaşananlar, ‚İsrail’in Gazze’ye karşı saldırısı’dır. Ajanslardan gelen haberlerde kullanılan ifadelerin doğru olup olmadığını da mutlaka kontrol edin. Yönetimin kararlaştırdığı gibi ‚Hamas savaşçısı‘ yerine terörist demeliyiz. Ya da buna alternatif olarak ‚militan İslamcılar‘, ‚militan Filistinliler‘ ya da ‚terör milisi‘ ifadeleri kullanılabilir“ şeklinde istekler bulunuyor.

Reklamı Geç
Consent Management Platform von Real Cookie Banner https://bayernaktuel.com/