Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey’den Kadir Gecesi mesajı

Diyanet İşleri Türk İslam

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Kadir Gecesi münasebetiyle mesaj yayınladı.

DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Kadir Gecesi münasebetiyle yayınladığı mesajda, “Başta Almanya ve Türkiye olmak üzere bütün İslam âleminin mübarek Kadir Gecelerini en güzel dilek ve duygularla tebrik ediyor, Ramazan Bayramı’na sağlık, afiyet içerisinde huzur ve mutlulukla erişebilmeyi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum” dedi.

Kuzey, Kadir Gecesi dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan Ramazan-ı Şerifin, sayılı günlerini tamamlamaya adım adım yaklaşmaktayız. Müminler için maddi ve manevi yenilenme vesilesi olan bu mübarek ayın sonuna yaklaşırken, bir yandan da Ramazan’ı daha anlamlı kılan mübarek Kadir Gecesi’ne 17 Nisan 2023 Pazartesi gecesini Salı gününe bağlayan gece, bir kez daha kavuşmanın huzur ve sevincini birlikte yaşayacağız.

Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de “Bin aydan daha hayırlı” (Kadr, 97/1-5) olduğu bildirilen Kadir gecesi, insanlık için kurtuluş reçetesi olan Kur’an’ın indirilmeye başlandığı, esenliğin bütün dünyayı kuşattığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir kutlu gecedir.

İnsanlığın hayat rehberi ve Yüce Allah’ın bizlere uzattığı kurtuluş reçetesi olan Kur’an-ı Kerim ile değer kazanan bu gecenin kıymetinin bilinmesi, ancak Kur’an’a gönülden yönelmek ve onun insanlığa sunmuş olduğu eşsiz mesajını okumak, anlamak ve yaşamakla mümkün olacaktır. Çünkü Kur’an-ı Kerim; okumak, anlaşılmak, fert ve toplum hayatına rehber olmak için gönderilmiştir. Bunu yaptığımız zaman Kur’an bizlere şifa ve rahmet olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Üzüntülerini dile getiren Kuzey, “Bu gece gökyüzü nurlanırken, yeryüzünün bir bölümünün teknoloji ve maddiyatın esiri olarak zevk, eğlence ve israf içinde olması, İslam coğrafyasının bir bölümünde savaş, açlık ve yoksulluğun hâkim olması, bizleri derin bir düşünceye sevketmektedir. İslam’ın ilk kıblesi olan Kudüs’te yaşanan şiddet olayları, Türkiye’mizde ve Suriye’de meydana gelen deprem felaketleri bizleri derinden yaralasa da, Ramazan ayının heyecanı ve bizlere kazandırdığı şuurla gönüllerimiz ancak teskin bulmaktadır. Ramazan ve Kadir gecesinin şuuruna varan her bir Müslüman, Kur’an’ın her bir ayetiyle, yıkılan gönlünü ve dünyasını tekrar mamur etmeli, kardeşleri için, tüm İslam alemi için, mazlum ve mağdur coğrafyalar için duasını ve yardımını eksik etmemelidir. Bizler Müslümanlar olarak kitabımızın mesajlarına verdiğimiz değer nispetinde Allah’ın ve meleklerinin bu gece fecre kadar yeryüzüne indirdikleri barış ve esenliğin muhatabı olabiliriz. Bu şuuru hissedebildiğimiz zaman İslam’ın anlamı ve gayesi olan barış ve esenliğe kavuşabiliriz.

Peygamber Efendimiz “Faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah’tan umarak Kadir gecesini güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağı” (Buhârî, İman, 25, 27, 28; Müslim, Müsafirîn, 173-176) müjdesini vermekte ve bu gecede “Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle” (Tirmizi, Deavat, 84; İbn Mâce, Dua, 5) diyerek dua etmemizi tavsiye etmektedir” açıklamasında bulundu.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Almanya ve Türkiye olmak üzere bütün İslam âleminin mübarek Kadir Gecesi’ni tebrik eden Kuzey, “Ramazan Bayramı’na sağlık, afiyet içerisinde huzur ve mutlulukla erişebilmeyi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum” dileğinde bulundu.

Reklamı Geç
Consent Management Platform von Real Cookie Banner https://bayernaktuel.com/