Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gözyaşları Ece için

Almanya’nın Ulm kenti yakınlarındaki

Almanya’nın Ulm kenti yakınlarındaki Illerkirchberg‚de yaşayan ve önceki sabah okula gitmek üzere yola çıkan 14 yaşındaki Ece Sarıgül’ün, bıçaklı saldırı sonrası yaşamını yitirmesi, büyük acıya neden oldu.

Ece’nin Sivas ve Malatyalı ailesi, büyük acı yaşarken, acıya ortak olmak ve aileye taziye bildirmek isteyenler Illerkirchberg’e akın etti. Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen de olay yerindeydi.

YOLDA İKİZİNDEN AYRILDI
Görgü tanıkları ile aile yakınları Ece’nin sabah ikiz kardeşi Tolga ile birlikte okula gitmek üzere evden çıktığını, Ece’nin yolda kardeşine, ‚Sen git. Ben arkadaşımı bekleyeceğim‘ dediğini ifade etti. Ece’nin otobüs durağına birkaç metre kala beklediği 13 yaşındaki Nerea M. ile birlikte 27 yaşındaki Eritreli mültecinin bıçaklı saldırısına uğradığı belirtildi. Görgü tanıklarının polis ve ambulansı aradıkları ifade edildi.

Ulm Emniyet Müdürü Bernhard Weber

SALDIRGANIN SİCİLİ TEMİZ
Ulm Savcılığı Sözcüsü ve Ulm Emniyet Müdürü Bernhard Weber, olay sonrası açıklamada bulundu ve saldırganın olay yerinde bulunan kaldığı yurda kaçtığını açıkladı. Weber, „Binaya girildiğinde üç kişi vardı. Hangisinin saldırgan olduğu bilinmediği için üçü de gözaltına alındı. Saldırgan bıçakla kendini de yaraladığı için hastaneye kaldırıldı. Oturum hakkına sahip, sicili temiz“ dedi.

AİLELER TEDİRGİN
Korkunç olayın ardından kasabada yaşayan aileler tedirgin olmaya başladı. SABAH‚a konuşan Türk aileler, „Haberi duyunca yıkıldık. Kasabamızda mülteciler, üç yıl önce 14 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz etti. Yuvaya bir mültecinin çıplak gittiği haberini aldık. Çocuklarımızı sokağa bırakmaya çekiniyoruz. ‚Toplu gezin, şüpheli birini görünce uzaklaşın‘ diyoruz“ şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen de olay yerindeydi

BÜYÜKELÇİ ŞEN: ACI HABER KALBİMİZİ YAKTI
Büyükelçi Ahmet Başar Şen, Sarıgül ailesinin evini ziyaret edip Ece’nin annesi Nuray ve babası Mesut Sarıgül‚e başsağlığı ile sabırlar diledi.

Büyükelçi daha sonra belediye başkanı ve emniyet yetkililerinden olaya ilişkin bilgi aldı. Şen, Baden Württemberg Eyalet İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Thomas Strobl (CDU) ile olayın meydana geldiği yere de giderek çiçek bıraktı.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Olay yerinde toplanan Türklere başsağlığı dileyen ve Ulm’daki Cemevi’nde taziyeye katılan Büyükelçi Ahmet Başar Şen, „Haberi alınca kalbimiz yandı. Türkiye’nin, Almanya’daki Türk toplumunun başı sağ olsun.

Anne Nuray

Sözün bittiği yerdeyiz. 14 yaşındaki bir kızımız aramızdan vahşi şekilde alındı. Şoktayız. Acıyı paylaşıyoruz. Olayın tam olarak açıklığa kavuşturulması için takipçi olacağız. Başsağlığı ve sabır diliyoruz“ dedi.

Dün olay yerine çiçek bırakan Türkler, çocukları için endişeli olduklarını söyledi.

‚SABIKALI YURT İSTEMİYORUZ‘
Saldırganın kaldığı evde daha önce yaşayan dört mülteci, 2019’da 14 yaşındaki bir kız çocuğuna mavi renkli bir sıvı içirdi ve eve götürerek tecavüz etti. Saldırganlar, iki yıl hapis cezası aldı. Aynı evde yaşayan bir mültecinin bıçaklı saldırısı, mülteci yurduna olan tepkiyi katladı. Kasabada yaşayanlar, yurdun başka yere taşınmasını istedi.

OLAYI AÇIKLIĞA KAVUŞTURACAĞIZ
Baden Württemberg Eyalet İçişleri Bakanı Thomas Strobl, „Bu korkunç eylemi tamamen açıklığa kavuşturacağız. Masum bir çocuğun hayatı bu kadar vahşice alınırken bu saldırı bizi derinden etkiledi. Korkmak ve çocukları okula göndermemek için hiçbir sebep yok“ dedi.

 

https://bayernaktuel.com/