Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İKİ EYALETTE KADER SEÇİMİ

Mustafa AKBABA / Taner

Mustafa AKBABA / Taner TÜZÜN / NÜRNBERG

Başbakan Markus Söder (CSU)

ALMANYA’NIN iki eyaleti Bavyera ve Hessen‚de yaklaşık 9,5 milyon seçmen başbakan ve milletvekillerini belirleyecek. Irkçı AfD partisinin oy yükselttiği dönemdeki seçim, sonraki seçimler açısından sinyal niteliği taşıyor. Seçimler, SPD’nin Hessen adayı ve Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser ile CSU’nun Bavyera adayı Markus Söder’in siyasetteki konumları bakımından da belirleyici olacak.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser (SPD)

FAESER’İN KADERİ NE OLACAK?

HESSEN’DE yapılacak olan seçimlerde sandıktan çıkacak olan sonuç, Başbakan Olaf Scholz‚un (SPD) kabinesine eskisi gibi devam edip edemeyeceğini belirleyecek. Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser (53) Başbakan olursa, Scholz’un mutlaka yeni bir İçişleri Bakanı araması gerekecek. Faeser, seçimi kaybederse muhalefet kürsüsü yerine Berlin’de kalmak istiyor.

AfD NE KADAR GÜÇLÜ OLACAK?

CSU lideri Markus Söder (CSU), Bavyera’da seçimi kazanırsa 2025’de yapılacak olan federal seçimleri için CDU /CSU başbakan adayı kim olacak? sorusunu tekrar alevlendirecek. İki eyaletteki AfD’nin oyları, önümüzdeki yıl Saksonya, Thüringen ve Brandenburg’daki eyalet seçimleri için ön fikir olabilir. Her üç eyalet de AfD şu anda son anketlerde yüzde 30’un üzerinde bir oranla açık ara önde.

SPD YÜZDE 9 ALABİR!

ANKET sonuçlarına göre SPD’nin Bavyera’da yine tek haneli sonuç riski var. Hessen’de CDU’nun çok gerisinde. En kötü senaryo ile Yeşiller ve AfD’nin ardından dördüncü sıraya bile yerleşebilir. FDP, son anketlere göre her iki eyalette de yüzde 5’lik barajın altında kalıp ayalet parlamentolarından atılmakla karşı karşıya. Koalisyon ortaklarının önemli kayıplar yaşaması halinde bunun Berlin’deki koalisyona ne olacağı sorusunu ortaya atacak.

STK’LARDAN SANDIK ÇAĞRISI

SEÇİM öncesi pek çok kesimden olduğu gibi Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oy kullanılması çağrısı yapıldı. Türk-Alman Sağlık Vakfı, KUBİ, ATİYAB-Hessen ile Hessen Türk Toplumu ortak bildiri yayımladı ve “Mutlaka seçimlere katılarak oylarınızı, demokrasi ve demokratik partiler yönünde kullanmanız için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Soldan sağa: Ekrem Bülent (FDP), Hediye Erdem (Yeşiller), Aynur Kır (SPD) ve Arif Taşdelen (SPD)

SEÇMENDEN OY İSTEDİLER

BU arada Orta Frankonya (Mittelfranken) bölgesinden Bavyara Eyaleti Parlamentosu için partileri tarafından aday gösterilen bazı Türk kökenli adaylar, DİTİB’ e bağlı Eyüp Sultan Camii Konferans Salonu’nda bir araya geldi. DİTİB Nürnberg Camii Başkanı Hasan Aslan’ın idaresindeki toplantıya vatandaşlarımız büyük ilgi gösterirken, Eyalet Meclisi adayları Arif Taşdelen (SPD), Aynur Kır (SPD) ve Bülent Ekrem (FDP) ile Yeşiller’den Orta Frankonya Bölge Meclisi için aday gösterilen Hediye Erdem kendilerini tanıtarak, seçmenlerden oy istedi.

OYLAMALAR HAKKINDA GENİŞ SUNUM YAPILDI

AÇILIŞ konuşmasını yapan Cami Başkanı Hasan Aslan, oylamalar hakkında geniş bilgi verdi ve seçmenleri aydınlattı. Daha sonra kürsüye gelen adaylar kendilerini tanıtarak, yapacakları faaliyetleri ve hizmetleri hakkında açıklamalarda bulundu. Daha sonra soru cevap şeklinde geçen toplantı sonunda adaylar, Başkan Hasan Aslan’a misafirperverliği nedeniyle teşekkür etti.

Bu pazar (8 Ekim) tarihinde yapılacak oylama, Saat 08.00’den 18.00’ e kadar sürecek.Bizde, buradan tüm adaylara başarı diklerimizi sunuyoruz.

 

 

 

Reklamı Geç
https://bayernaktuel.com/