Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İLK GÜN 530 BİN OY KULLANILDI

CUMHURBAŞKANLIĞI Seçimi 2. turu
CUMHURBAŞKANLIĞI Seçimi 2. turu için yurtdışında oy verme işlemi başladı. İlk gün sabahın erken saatlerinde sandıkların açılmasını bekleyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. iİk gün 510 bin 926’sı yurt dışı temsilciliklerde, 19 bin 477’si gümrük kapılarında olmak üzere toplam 530 bin 403 yurt dışı seçmen sandığa giderek oyunu kullandı.
Münih Başkonsolosluğu seçim bölgesi
4 SAAT BEKLEDİLER
 
TÜRKİYE’NİN Köln ve Berlin Başkonsolosluğu’nda sabahın erken saatlerinde sandıkların açılmasını bekleyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Karlsruhe bölgesindeki seçmenler, Türk konsolosluğu önünde dört saat beklemek zorunda kalırken Stuttgart-Zuffenhausen’de yaklaşık 2 bin kişi sandık önünde saatlerce beklerken park yeri yoktu. Nürnberg’de seçmen toplu ulaşımda devam eden grev nedeniyle yürüyerek oy verme yerine gitti.
 
NİKAH’DAN ÖNCE SANDIĞA KOŞTULAR
ALMANYA’DA yaşayan Aslı ve Mikail Kaba, nikah töreni öncesi gelinlik ve damatlıklarıyla Düsseldorf Başkonsolosluğuna gelerek, ikinci turu için oy verdi. Oyunu kullandıktan sonra, heyecanlı ve mutlu olduğunu söyleyen gelin Aslı Kaba, „Rabbim vatanımıza ve milletimize zeval vermesin. Oyumuz, yolumuz belli. Vatan sağ olsun“ dedi. Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Hessen Bölge Başkanı Adem Taflan ise bu iki genci demokrasiye sahip çıktıkları için tebrik etti.
AVUSTURYA’DA YOĞUN İLGİ
AVUSTURYA’DA Cumhurbaşkanı Seçim’inin ikinci turu için vatandaşlar oy kullanmaya başladı. Oyunu kullanan Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, basına yaptığı açıklamada, seçmenlerin hem söz konusu 3 Başkonsolosluk hem de 3 şehirde sandığa ilk günden yoğun ilgi gösterdiğini belirtti. Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde 111 binin üzerinde seçmenin bulunduğu Avusturya’da 62 bin 349 seçmen sandık başına gitmişti.
 
 
 
 
 
Yaklaşık 1,5 milyon seçmenle yurt dışında en çok seçmenin bulunduğu ülke olan Almanya’daki Türkler, 24 Mayıs’a kadar 08.00 ile 22.00 saatleri arasında oylarını kullanabilecek. Gümrüklerde ise 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar devam edecek. Mustafa AKBABA / NÜRNBERG
 
https://bayernaktuel.com/