Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Nürnberg Film Festivali Başladı

Adil Kaya ile Ayten

Adil Kaya ile Ayten Akyıldız’ın hayata geçirdiği ve Nürnberg’in en önemli sanat faaliyetlerinden biri olan 27’inci Türkiye –Almanya Film Festivali, Nürnberg Tafelhalle’de yapılan gala ile başladı. On gün sürecek festivalin geleneksel onur ödülleri Rejisör Şerif Gören ile Michael Verhoeven‚e verildi.

Şerif Gören’e ödülünü Nürnberg Kültür Dairesi Müdiresi Prof. Dr. Julia Lehner, Michael Verhoeven’e ise yazar Zeynep Oral takdim etti.

Başkan Adil Kaya

ADİL KAYA YÖNETTİ

Başkan Adil Kaya yönetimindeki program, piyanoda Hilde Pohl ve bateride Yogo Pausch ikilisinin harika müzikleri ile başladı. Müzisyenler, depremde hayatlarının kaybedenleri unutmazken, Mozart’ın “alla Turca“ Türk marşını seslendirdiler.

Programın akışı içinde konuşmacılar, ortak nokta olarak Türkiye ve Suriye’deki depremden duyduklarını üzüntüyü ifade ettiler ve festivalin Nürnberg’e yakıştığını dillendirerek, demokrasinin önemine dikkat çektiler.

YARIŞMA FİLİMLERİNDEN PARÇALAR GÖSTERİLDİ

Festival galasında, uzun metraj, kısa ve dünya sinemalarından parçalar gösterildi. Yarışmada, uzun metrajda , 5’i Türkiye’den, 4’ü Almanya’dan olmak üzere 9 film yarışırken, kısa metraj yarışma kategorisinde, 4 Almanya’dan 6 Türk iyeden olmak üzere 10 filmden parçalar gösterildi. Sinema dünyasından ise toplam 15 film beyaz perdeye yansıyacak. Yarışma dışı filmlerin sayısı ise, 50. Yapılan ara da konuklara ikramda bulunuldu.

Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König (CSU)

Galada, Şerif Gören ’in “ON KADIN” adlı filimi gösterildi. Festivalde şimdiye kadar, Heinz Badewitz, Hülya Uçansu, Hülya Koçyiğit, Tunçel Kurtiz, Ferzan Özipek, Mario Adorf, Zülfü Livaneli, Armin Mueller-Stahl, Klaus Eder, Fatih Akın, Tarık Akan, Hannelore Elsner, Türkan Şoray, Fatma Girik, Edgar Reitz, Şener Şen, Yavuz Turgul, Hanna Schygulla, Kadir İnanır, Ara Güler, Volker Schlöndorff, Halil Ergün, Jürgen Jürges, Filiz Akın, Ediz Hun, Margarethe Trotta, Senta Berger, Genco Erkal, Dr. Ahmet Boyacıoğlu, Claudia Tronnier ve Perihan Savaş onur ödülü aldılar.

ÖDÜLLER 18 MART’DA SAHİPLERİNİ BULACAK

En iyi film, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, Büyük Jüri ödülü, Seyirci ödülü. Ödüller, 18 Mart 2023 tarihinde CineCitta Arena’da saat 21.00’den itibaren sahiplerini bulacak.

SALONLAR ŞÖYLE: Tafelhalle, Künstlerhaus, Cine Citta Arena.

Ayrıntılar, www.ffd.net 2 üzerinden görülebilecek.

Reklamı Geç
https://bayernaktuel.com/