Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

OY VEREN TÜRKLER REKORA KOŞUYOR

6 Mayıs öğle saatleri

6 Mayıs öğle saatleri itibariyle sandığa giden seçmen sayısı 1 milyon 404 bin 381 ( yüzde 41 ) oldu.  14 Mayıs seçimlerinde yurtdışında kayıtlı seçmen sayısı 3 milyon 416 bin 172.

KATILIM ORANI NÜRNBERG’TE YÜZDE 36’YI AŞTI

Seçimin 9. günü sonucunda ise Nürnberg Başkonsolosluğu görev bölgesindeki yaklaşık 67.000 seçmenden 24 bin 384’ü ( yüzde 36,4) sandık başına gidip anayasal hakkı olan oyunu kullandı. 2018 seçimlerinde sandığa giden seçmen sayısının oranı yüzde 41,3 oranında olmuştu.

Türkiye’nin Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz

VATANDAŞLARIMIZ ÇOK YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR

14 Mayıs 2023 cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin birlikte yapıldığı anlamlı sürecin hep birlikte yaşanmakta olduğunu söyleyen Türkiye’nin Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, “Nürnberg Başkonsolosluğu olarak görev bölgemizi teşkil eden Kuzey Bavyera’da Türkiye’de seçimlerde oy kullanma hakkına sahip 18 yaş üstü yaklaşık olarak 69.000’in üzerinde seçmen sayımız var. İlk yedi günlük seçim maratonundaki gözlemlerimiz bu seçimlerde görev bölgesindeki vatandaşlarımızın gerek cumhurbaşkanlığı gerek milletvekili seçimlerine geçtiğimiz dönem seçimlerine göre çok daha yoğun ilgi gösterdikleri. Katılım oranının neredeyse 2018 seçimlerinin yüzde 30 ile yüzde 40 üzerinde seyrettiğini memnuniyetle müşahede ediyoruz.

İKİNCİ TURA KALIRSA VATANDAŞ AYNI YERDE OYUNU KULLANACAK

Önümüzde 4 günlük bir süreç daha bizi bekliyor. Bunun sonucunda ilk turu tamamlamış olacağız. 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerin sonucuna göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nihai bir netice alınamadığı takdirde ikinci tur seçimlere geçilmesi söz konusu. Bu durumda da bu seçimleri biz Almanya’da 20-24 Mayıs tarihleri arasında bir ilave beş gün daha vatandaşlarımızı buraya çağırarak oy kullanmalarını sağlayarak temin etmiş olacağız.

GAYET SAKİN VE OLAYSIZ GEÇİYOR

Seçim süreci bugün itibariyle son yedi günlük bir analiz yapmamız gerekirse gayet sakin ve olaysız geçiyor. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı davranmaları bizi de çok memnun ediyor. Bu sene Nürnberg Metropol Bölgesi’nde seçim bölgesi olarak bu şehrin merkezi noktasını Türklerin de yoğun olarak bulunduğu vatandaşlarımıza ait iş yerlerinin yaygın bir şekilde bulunduğu Plaerrer semtinde bulduğumuz kiraladığımız uygun fonksiyonel binada gerçekleştiriyoruz. BU konuyla ilgili olarak ta vatandaşlarımızdan yoğun bir memnuniyet ifadelerini alıyoruz seçim binamıza geldiklerinde.

SANDIK SAYLARI ARTIRILDI

Seçim süreciyle ilgili olarak bu birinci turda görev bölgemizde hafta içi altı sandık hafta sonu 10 sandık şeklinde bir oy verme düzeni oluşturduk. Fakat önümüzdeki günlerde yani seçimlerin birinci turunun sona ermesine yakın daha büyük bir yoğunluk olacağını hesap ederek sandık sayılarımızın artırımı yönünde Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruda bulunmuştuk. Başvurumuz kabul edildi. Dolayısıyla bu cumartesi gününden itibaren sandık sayılarımızı hem hafta içi hem de hafta sonu 2’şer adet daha artırıyoruz. Bu cumartesi gününden itibaren sandık sayılarımız hafta sonu 10 olan sayımız 12, hafta içi de altı olan sayımızı da 8’e yükseltmiş olacağız. Bu da vatandaşlarımızın seçim merkezi binamızda daha hızlı bir akış içinde oylarını kullanmalarına imkân sağlayacaktır.

ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ DA DÜŞÜNÜLDÜ

Bu süreç içinde bugüne kadar bu duyarlı davranışlarını sürdüren, binamıza gelen ve huzurlu ve düzenli bir şekilde kurallara, mevzuatlara riayet ederek oy kullanan bütün vatandaşlarımıza şükran duygularımı iletmek isterim. Ayrıca seçim süreci içinde tabi binamıza engelli, görme özürlü vatandaşlarımızın da geldiğini müşahede ettik. Onlar için de tabi binamıza gerekli tertibatlar alınmış durumda. Asansör ve özellikle görme özürlü vatandaşlarımız için oy kullanma noktasında YSK tarafından hazırlattırılan özel şemalı oy pusulaları mevcut ve sandık görevlilerimizin de yönlendirmeleri ile bu durumdaki vatandaşlarımız da rahatlıkla oylarını kullanma imkânına sahip olmuş durumdalar.

REGENSBURG’TA 3608 KİŞİ OY VERDİ

Bir de bu seçimlerin bir özelliği de başkonsolosluklarımızın bulunduğu yerlerin dışında da ikinci yerlerde de seçim yapılması. Bir yenilik olarak ortaya çıktı. Aslında Almanya genelinde çok daha fazla sayıda ikinci seçim bölgesinde oy kullanılması yönünde Federal hükümet makamları nezdinde girişim yapılmıştı. Ancak Alman makamlarından alınan geri dönüş çerçevesinde bunun sadece üç yerde daha doğrusu Almanya’da Fahri Konsolosluklarımızın olduğu şehirlerde yapılması yönünde bir izin çıktı. Bizim görev bölgemizde de malum Oberpfalz bölgesinde Regensburg’ta fahri konsolosluğumuz olduğu için orada da bir ikinci seçim yapılması imkânı bize tanındı. Biz üç günlük bir süre sarfında kullandık. Regensburg’taki seçimlere ilginin çok yoğun olduğunu memnuniyetle gözlemledik. Üç günlük bir seçim süreci sonucunda 3.608 vatandaşımız oylarını kullandılar.

AK PARTİ Kuzey Bavyera Bölgesi SKM Başkanı Semra Kelepir

KUZEY BAVYERA’DA OY SAYISI 24 BİN 384’E ULAŞTI

Nürnberg’de ise 5 Mayıs itibarıyla oy kullanmış olan vatandaşlarımızın toplam sayısı 20.779 oldu. Bizim Kuzey Bavyera görev bölgesinde 5 Mayıs sonu itibariyle toplam oy verenlerin sayısı Regensburg ile birlikte 24 bin 384’e ulaşmış durumda.  Bu da geçmiş seçimlere nazaran çok ciddi bir katılım oranına işaret ediyor. Umuyoruz bu süreç bu şekilde sorumsuz ve huzurlu bir şekilde devam eder ve bu seçimler sonucunda da vatanımıza ve milletimize hayırlı bir sonuçla bu süreci kapatmış oluruz diye düşünüyorum.“

 

Reklamı Geç
Consent Management Platform von Real Cookie Banner https://bayernaktuel.com/