Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

OY VERME BAŞLADI

Yurt dışında kayıtlı 3

Yurt dışında kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için Tanzanya’dan ABD’ye 73 ülke ve 156 yerdeki temsilcilikte 5 bin 40 sandık kuruldu. Fahri konsolosluğun bulunduğu Regensburg’da sadece bu cumartesi, pazar ve pazartesi günü oy kullanılabilecek.

ALMANYA BAZI SANDIKLARI İPTAL ETTİ

Almanya, başkonsoloslukların bulunmadığı ancak Türklerin yoğun olarak yaşadığı (Bielefeld, Fulda, Limburg, Mannheim, Saarbrücken, Dortmund, Siegen, Ulm, Kiel) bölgelerde seçim sandığı kurulması için Türkiye’nin yaptığı başvuruyu ise reddetti. Alman makamları, diğer ülkelere seçim döneminde tanınan haklardan daha fazlasının zaten Türkiye’ye sunulduğunu ve bunun dışında üç fahri konsolosluk bölgesinde de oy vermeye izin verildiğini hatırlatarak, Türkiye’nin talebini geri çevirdi.

277 BİN 646 KİŞİ İLK DEFA OY KULLANACAK

Yurt dışında ilk kez oy kullanacak seçmen sayısı ise 277 bin 646. Yurt dışında kullanılan oylar diplomatik kuryelerle Ankara’ya gönderilecek. Türkiye’de 14 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer sandıklarla birlikte yurt dışı sandıklar da açılacak.

ALMANYA EN YOĞUN ÜLKE

Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı 1 milyon 501 bin 152 seçmenin olduğu Almanya’da daha sandıklar açılmadan seçim merkezi önlerinde kuyruklar oluşurken seyahat eden yolcular ise sınır kapılarında oyunu kullandı.

Reklamı Geç
Consent Management Platform von Real Cookie Banner https://bayernaktuel.com/