Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sarıkamış şehitleri anıldı

KISA adı UID olan


KISA adı UID olan Avrupa Demokratlar Birliği Kuzey Bavyera Şubesi‘nin gençlik kolu, 1’inci Dünya Savaşı’nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak amacıyla başlattığı ve binlerce askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekatı’nın 108’inci yılı dolayısıyla anma programı düzenledi.

80 TÜRK GENCİ KATILDI

SARIKAMIŞ hareketinin 108’inci Yıldönümü‘nüde, şehitlerimizi anmak ve yeni nesil gençlerimize tarihimizi aşılamak ve bilinçlendirmek için Nürnberg’deki Türk sineması Rio Palast’da düzenlenen törene yaklaşık 80 Türk gencinin yanında bazı davetliler katıldı.

Törende, Sarıkamış’ta çocuk yaşta şehit olan vatanseverlerimizin hikayesini anlatan Sarıkamış Çocukları filminin gösterisi de yapıldı. Filmi ilk defa izleme imkanı bulan bazı gençler gözyaşlarına hakim olamadı.

‚SARIKAMIŞ ÇOCUKLARI‘ FİLMİNİN KONUSU

Sarıkamış Çocukları filmi Sarıkamış’ta cepheye doğru bir yolculuğa çıkan Mehmet ve Yusuf’un hikayesini ele alıyor. 1915 yılında aynı köyde iki arkadaş olan Mehmet ve Yusuf’un babaları Sarıkamış’ta çeteciler tarafından öldürülür.

İki çocuğun abisi ise Sarıkamış cephesinde savaştadır. Bir yolunu bulup abilerinin yanına cepheye gitmeye kararlı olan Mehmet ve Yusuf yaşadıkları köyden bir grup mehmetçiğin de cepheye gönderileceğini öğrenince bu kafileyle beraber yola çıkıp cepheye ulaşmaya karar verirler.

https://bayernaktuel.com/