Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SÖDER’E KARŞI DESTEĞE İHTİYACI VAR

Taner TÜZÜN / Mustafa

Taner TÜZÜN / Mustafa AKBABA / NÜRNBERG

 

Büyük bir cesaret örneği sergileyip seçim bölgesinde Bavyera Başbakanı Dr. Markus Söder’e (CSU) karşı aday olan SPD’li Aynur Kır, sandıktan başarıyla çıktığı takdirde ilgilenmek istediği eğitimden sağlık sektörüne, yaşlılardan yenilenebilir enerjiye, göçmenlerin sorunlarından seçme ve seçilme hakkı gibi her alanla ilgili görüşlerini bildirdi.

‘DİPLOMA DENKLİĞİ SAĞLANMALI’

“Her alanda olduğu gibi sağlık hizmeti, yaşlı ve hasta bakımı alanında da vasıflı işçi açığı bulunuyor. Giderek yaşlanan bir toplumda önümüzdeki on yıllarda daha fazla yaşlı ve hasta bakıcısına ihtiyaç duyulacak. Hem hastanede çalışma koşullarının düzeltilmesi, gelirin yükselmesi hem de dışarıdan gelen göçmen kökenli bakıcıların diploma denkliklerinin hızlandırılması lazım. Bu ne yazık ki Bavyera’da çok yavaş işliyor.”

‘ÇOCUKLARIMIZ GELECEĞİMİZDİR‘

“En önemli konulardan birinin eğitim. Çocuklarımız geleceğimizdir. Diğer eyaletlerde ücretsiz olan anaokulu ve kreşler maalesef Bavyera’da ücretli. Özellikle anaokulları başta olmak üzere üniversiteye kadar Bavyera’da eğitim alan 780 bin öğrencinin ücretsiz eğitim alması şart. İyi bir eğitim ve fırsat eşitliği verilmeli. Ailenin maddi durumu ne olursa olsun, her çocuk eşit şekilde aynı eğitimden yararlanmalı. Farklı kesimlerden gelen çocuklarımıza fırsat eşitliği sağlanmalı.“

‘ÖĞRETMEN AÇIĞIMIZ VAR‘

“Eğitimde öğretmen açığımız var. Bunun özellikle ilkokul öğretmenlerin az para kazanmasıyla da alakası bulunuyor. Öğretmenlik mesleğinin yeniden cazip hale gelmesi gerekir. Öğretmenlerin her çocuğa ayrı ayrı yanıt verebilmesi için orta vadede maksimum sınıf mevcudunun sınıf başına 20 çocukla sınırlandırılması gerekir. Bu amaçla okulların geleceğe en uygun şekilde konumlandırılması ve küçük okulların da bakımlarının yapılabilmesi için belediyelere yönelik bir yatırım programı oluşturulmalı.“

‘GÖÇMENE OY HAKKI TANINMALI’

“ Gençlerimize ve çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için bir an önce bu alanda yatırım yapılmalı. Bu bizim en büyük görevlerimizden biri. Bu ülkede çalışan, vergisini veren ve oturumu bulunan her göçmen yerel seçimlerde oy kullanmalı. 60 küsur yıldır burada yaşayan ve buraya hizmet vermiş olan toplumumuzun seçme hakkı en doğal hakkıdır. SPD olarak çifte vatandaşlığı ve yerel seçimlerde seçme hakkını (Alman vatandaşı olmadan) programımızda her zaman en ön planda tuttuk. Çifte vatandaşlık federal konseyden geçti, Federal Meclis’te onanması gerekiyor. Koalisyon partileri konseyin kararını onayacaktır, bu konuda vatandaşlarımızın endişesi olmasın. Yerelde oy hakkına Başbakan Markus Söder ılımlı bakmıyor. Biz bu konuyu parti programımıza aldık ve hükümette görev aldığımızda (Bavyera) ilk icraatlarımızdan biri olacak.”

‘YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJELERİ YAVAŞ İLERLİYOR‘

“Almanya’daki yeni yenilenebilir enerji projelerinin gelecekte daha da güçlü bir şekilde ilerlemesi gerekir. Enerji geçişini başarmak için herkesin ödevini yapması gerekiyor. Ekoloji alanında Bavyera’da gereken yaptırımlar ne yazık ki olmadı ve biz bugün bu yüzden yüksek enerji fiyatı ödüyoruz. Rüzgar enerjisi konusu ülkemizin yüz karasıdır. Mevcut tesislerin daha büyük ölçekli planlanmasına ve bölgeler arası ihtiyaçların daha iyi planlanmasına acilen ihtiyaç duyulmaktadır.“

‘SADECE YER VAR DİYE TESİSLER İNŞA EDİLEMEZ‘

“Sadece yer var diye tesisler inşa edilemez. Elektrik ve enerjinin taşınması için gerekli altyapının ekonomik olması gerekmektedir. Bu nedenle ülke çapında bir koordinasyona ihtiyaç var. Rüzgâr ve güneş enerjisi kullanımının Bayvera’da bu kadar gecikmesi, CSU’nun zamanında gereken yatırımları yapmamasından kaynaklanıyor. Geç kalınmış bir durumdayız. Isı stratejimiz ile belediyelerin ısı kullanım planlarının hazırlanmasına destek olacağız. Aynı zamanda yerel ve bölgesel ısıtma ağlarını genişleteceğiz ve belediyelerin büyük atık ısı ve jeotermal enerji potansiyelinden yararlanmasına yardımcı olacağız.“

‘SEÇME VE SEÇİLME HAKKI EN DOĞAL HAKTIR‘

„Bu ülkede çalışan, vergisini veren ve oturumu bulunan her göçmen yerel seçimlerde oy kullanmalı. 60 küsur yıldır burada yaşayan ve buraya hizmet vermiş olan toplumumuzun seçme hakkı en doğal hakkıdır. SPD olarak çifte vatandaşlığı ve yerel seçimlerde seçme hakkını (Alman vatandaşı olmadan) programımızda her zaman en ön planda tuttuk. Çifte vatandaşlık federal konseyden geçti, Federal Meclis’te onanması gerekiyor. Koalisyon partileri konseyin kararını onayacaktır, bu konuda vatandaşlarımızın endişesi olmasın. Biz bu konuyu parti programımıza aldık ve hükümette görev aldığımızda (Bavyera) ilk icraatlarımızdan biri olacak.”

‘TELE-ACİL DOKTOR MODELİNİ DESTEKLİYORUZ‘

“Pek çok hastanede ekonomik sıkıntı ve personel sıkıntısı var. Tüm Bavyera için kapsamlı bir sağlık planlaması için çabalıyoruz. Bunu gerçekleştirmek için hasta dernekleri, sağlık sigortası şirketleri, sağlayıcılar, yerel yönetimler, odalar ve birliklerle çalışıyoruz. Hasta, sağlık sisteminde gerekli tüm mali hususların merkezinde olmalıdır. Kırsal bölgelerdeki daha küçük belediye kliniklerini yüksek kaliteli temel bakım, uzmanlaşma ve işbirliği ile sistematik olarak desteklemek istiyoruz. Acil tıbbi bakım, özellikle kırsal alanlarda zorlu bir iştir. Acil durum hizmetlerinin yetkinliğinin sigorta destekli genişletilmesiyle birlikte tele-acil doktor modelini destekliyoruz.“

50 KADIN MİLLETVEKİLİNDEN 8’İ GÖÇMEN KÖKENLİ

“Bavyera Eyalet Meclisi’ndeki 197 milletvekilinin 50’sinin kadın ve bu 50 kadının da sadece 8’inin göçmen kökenli olduğu söyleniyor. Bunun da sadece üçü Türkiye kökenli. Toplumların meclislerde temsil edilmesi gerektiğine inanan biri olarak Meclis’teki kadın sayısının artması için aday oldum. Vatandaşlarımızdan sandığa gidip, demokrat partileri seçmelerini rica ediyorum. Antidemokrat, yabancı karşıtı partilerin çok ilgi gördüğü ve ırkçı söylemlerin çoğaldığı bir Bavyera, modern bir Bavyera olamaz. Nüfusun neredeyse 3.8 milyonu göçmen kökenli. Bavyera daha modern, iyi bir göçmen politikası olan, yaşanabilir bir eyalet kalmayı başarmak zorunda, ırkçı iklim ve politikaya zemin yaratılmamalı. 8 Ekim’de seçime giderek, demokratik hakkınızı lütfen kullanın. Tüm Orta Frankonya’da SPD listesinin altıncı sırasında 506’nın önüne bir çarpı koyulması yeterli.”

SPD’DEKİ SİYASİ KARİYERİ

 • 2010–2018: Nürnberg St. Peter yerel derneğinin başkanı.
 • 2018’den beri: St. Peter yerel derneğinin Başkan Yardımcısı.
 • 2016-2018: AG Göç ve Çeşitlilik Başkan Yardımcısı.
 • 2014-2020: Nürnberg Kent Konseyi Üyesi – Komiteler: Sağlık, Spor, Entegrasyon ve Okul. SPD parlamento grubunun bölge sözcüsü.
 • 2020-2022: ASG Orta Franconia Başkan Yardımcısı.
 • 2022’den beri ASG Middle Franconia’nın eş başkanı.
 •  Mayıs 2023’ten itibaren tekrar Nürnberg Belediye Meclis üyesi – Komiteler: Ulaştırma, Çevre ve Personel ve Organizasyon Komitesi.

SOSYAL BAĞLILIK

 • 2021’den beri: Gleißhammer-St.Peter derneğinin (sivil dernek) başkanı
 • 2018’den beri: In:san (Antalya ve Nürnberg arasındaki kardeşliği teşvik etme girişimi) Derneği Başkan Yardımcısı
 • 2012’den beri: Nürnberg Depresyona Karşı İttifakı Başkan Yardımcısı e.V.

ÜYELİKLER

 • Ver:di
 • AWO Nürnberg
 • Gleißhammer-St.Peter
 • Forum Dozenteich e.V.
 • Luitpoldhain-Dutzendteich e.V.
 • Başarı faktörü kadın
 •     In:san – Nürnberg-Antalya Kardeşşehir Derneği
 •     Fi Bassar e.V.
 •     Federal Doğa Koruma Derneği
 •     Tim e.V. – Engellilerin entegrasyonu için Türk-Alman derneği

AYNUR KIR KİMDİR?

1969’da Augsburg’da doğan Aynır Kır, Türkiye kökenli işçi ailenin 4 çocuğundan biri. İlk ve lise eğitimini Augsburg’da, üniversite eğitimini de Nürnberg’te tamamladı. Staja başladığı 25 yıldır Nürnberg Hastanesi’nin psikiyatri dalında sosyal pedagog ve aile terapisti olarak çalışmakta.  2010’da SPD’ye üye olarak aktif siyasete başladı. 2014’te Nürnberg Meclis Encümeni oldu. Üç yıldır semt sivil toplum kuruluşu Vorstadtverein Gleisshammer-St.Peter’in başkanlığını yapıyor.

 

 

 

 

 

Reklamı Geç
Consent Management Platform von Real Cookie Banner https://bayernaktuel.com/