Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TÜRKLER OLMASA BAVYERA FAKİR KALIRDI

HABERİN VİDEOSU TÜRKER OLMASA

HABERİN VİDEOSU

TÜRKER OLMASA BAVYERA FAKİR KALIRDI

RESİMLER

İnsan Hakları ve Barış kenti Nürnberg’te düzenlenen İftar Sofrası’nda bir araya gelen üç büyük din Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi Cemaati’nin temsilcileri de Dünya’ya örnek olacak barış ve dostluk örneği sergiledi.

Türkiye’nin Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz

Nürnberg Eyüp Sultan Camii tarafından düzenen iftar sofrasında, Türkiye’nin Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, eski eyalet başbakanı Dr. Günther Beckstein, Din Hizmetleri Ataşesi Necmettin Saydan, Nürnberg Büyükşehir Belediyesi adına belediye meclis üyesi Andreas Kriegelstein, Eyalet Milletvekilleri Arif Taşdelen (SPD) ve Jochen Kohler, bazı belediye meclis üyeleri, Nürnberg Uyum Meclisi Başkanı Betül Özen, bazı DİTİB cami başkanları, Kiliseler adına dekanlar Dr. Jürgen Körnlein ve Andreas Lurz, Yahudi Cemaati adına Dr. Anatoli Djanatliev, Bosna, Arnavut ve Arap camilerinin temsilcileri, TİN Danışma Kurulu Başkanı Süleyman Karaaslan, UID Kuzey Bavyera Başkanı Yılmaz Deliduman, TİM e.V Başkanı Dr. Osman Öksüzoğlu, TİAD Başkanı Dr. Ali Aydın, MÜSİAD Bölge Başkanı Haluk Dokur, Türk Alman Tabipler Birliği Başkanı Dr. Reşit Demir, Partiler adına Aynur Kır (SPD), Enrico Döring (CSU), Hediye Erdem (Yeşiller) ve Bülent Ekrem (FDP), caminin yönetim kurulu üyeleri, kadın, gençlik, veliler kolu başkanları, diğer yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları ve dini cemaatlerin diğer temsilcileri ile çok sayıda davetli bir araya geldi.

TIN (Türk İnisiyatif Nürnberg) Sözcüsü İsmail Akpınar

DİTİB DOSTU SÖDER

Programın sunuculuğunu yapan TIN (Türk İnisiyatif Nürnberg) Sözcüsü İsmail Akpınar, ”Bavyera Başbakanı Dr. Markus Söder, Nürnberg Eyüp Sultan Camii’nin davetine ilk defa katılmadı. Bundan 25 yıl öncede CSU Bavyera Gençlik Kolları (Junge Union) Başkanı ve Eyalet Milletvekili olarak bir etkinliğe katılmıştı. Neredeyse her davetimize katılarak bizleri onure ediyor. Sayın Söder aslında 2021’de yapmış olduğumuz bir etkinliğe de katılma sözünde bulunmuştu. Ancak o zaman ki Korona şartları dolayısıyla programını iptal etmek zorunda kaldı. DİTİB dostu Sayın Söder’e iki yıl önce vermiş olduğu sözünü yerine getirdiği için arıca teşekkür ediyoruz“ dedi.

Nürnberg Eyüp Sultan Camii Başkanı Hasan Aslan
Nürnberg Eyüp Sultan Camii Başkanı Hasan Aslan

50 TIR VE 30 TON YARDIM GİTTİ

NÜRNBERG Eyüp Sultan Camii’nin Ramazan ayı faaliyetleri ve yardım kampanyaları hakkında Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder’e bilgi veren dernek başkanı Hasan Aslan, korona pandemisi ve acımasız Rusya-Ukrayna savaşının yaraları sarılmadan 6 Şubat’ta Türkiye ve Suriye’de büyük şiddette iki deprem, ayrıca yine deprem bölgesi olan Şanlıurfa’da 15 Mart tarihinde sel felaketinin yaşandığına dikkat çekerek „İlk gün bölgeden gelen resimler ve görüntüler, bizlerde derin yaralar açtı. Nürnberg bölgesi olarak başlatmış olduğumuz yardım kampanyası kısa sürede çok büyük ilgi gördü. Bölgedeki mağdurlar için sadece DİTİB Almanya adına 25 milyon Euro yardım parası toplandı. Bunun yanında Nürnberg ve çevresinden toplanan 50 TIR dolusu yardım malzemesi ile battaniye, jenaratör gibi yaklaşık 30 ton yardım, TIR’lar ve THY sayesinde bölgeye ulaştırıldı. Bu konuda maddi ve manevi destek sağlayan Bavyera eyalet hükümeti ile Nürnberg belediyesine de ayrıca teşekkür ediyoruz“ dedi.

Bavyera Başbakanı Dr. Markus Söder (CSU)

GÖRÜNTÜLERİ İZLERKEN ÇOK ÜZÜLDÜM

DEPREMLE ilgili görüntüleri ekran başında takip ederken çok üzüldüğünü ifade eden Bavyera Başbakanı Dr. Markus Söder (CSU), İnsanlar, tüm birikimlerini yaşanan iki depremle bir anda kaybetti. Sizin acınız bizim acımız. Sizin yaranız bizim yaramız. Dostluk ve kardeşlikler herşey düzgün giderken değil insan sıkıntı yaşarken belli olur. Bu zorlu günlerde sizlerle birlikte olmaya, birlikte yaraları sarmaya devam edeceğiz“ dedi.

Milletvekili Arif Taşdelen (SPD) ve eski eyalet başbakanı Günther Beckstein (CSU)

VİZE KONUSUNDA ARİF TAŞDELEN YARDIMCI OLDU

Söder, SPD’li Milletvekili Arif Taşdelen’in girişimleriyle de depremzedelerin Almanya’daki akrabalarının yanına gelebilmesi için gerekli olan vize işlemlerinde kolaylık sağladıklarını bildirdi.

YENİ NESİL TÜRK GENÇLERİ DAHA ZENGİN BÜYÜYOR

ALMAN ve göçmenler arasında bundan 20 yıl öncesine kadar farklılıkların olduğuna dikkat çeken Söder, “Ancak burada doğan yeni nesil, iki kültür, iki dil ve iki tarihle büyüdüğü için bir adım zengin önden gidiyor. Bavyera, sizler olmadan belki de simdi tamamen fakir ve en başarısız eyalet olurdu. Onun için kalpten gelerekten emekleriniz için ödediğiniz vergiler için çok teşekkür ediyorum“ dedi.

SEÇİMLERDE KAZANAN DOSTLUK OLACAK

TÜRKİYE’DE 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlerle ilgili de konuşan Söder, “Bir başbakan olarak buradayım ve sizlere söz veriyorum seçimlerin sonucu ne olursa olsun kazanan yine insanlık ve kardeşlik olacak. Asırlardır devam etmekte olan işbirliğimizi, dostluk ve kardeşliğimizi seçimlerden sonrada devam ettireceğiz. Dostluk ve ksardeşliğimizi kimse bozamaz. Türkiye ve Türkler dostumuz ve böyle kalacak“ dedi.

Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz

DEPREM YARALARINI HEP BİRLİKTE SARACAĞIZ

BAŞKONSOLOS Serdar Deniz emeği geçenlere teşekkür ederek, depremzedeler yararına toplanan yardımlar hakkında bilgi verdi.

Eski eyalet başbakanı Günther Beckstein (CSU)

BECKSTEİN: 50 DEFA TÜRKİYE’YE GİTTİM

Eski eyalet başbakanı Günther Becstein’de 50 defa Türkiye’ye gitmiş birisi olarak Nürnberg-Antalya, Schwabach-Kemer gibi kardeş şehir ilişkilerinin, Türk-Alman Tabibler Birliği birlikteliğinin iki ülke ve toplum arasında kaynaşmaya katkı sağladığını Nürnberg DİTİB Eyüp Sultan Camii’nin bunun lokomotifi olduğunu söyledi.

Program, din görevlisi Demirhan Türkoğlu’nun Kur’an-ı Kerim, Veli Boyun’un Ezan-ı Şerif’i okuması, yemek ikramı ve yapılan yemek duası ile son buldu.

Reklamı Geç
Consent Management Platform von Real Cookie Banner https://bayernaktuel.com/