Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TÜRKLER YERİNİ KORUDU

TAŞDELEN, BAVYERA’DA İKİNCİ EN
 Arif Taşdelen

TAŞDELEN, BAVYERA’DA İKİNCİ EN FAZLA SPD OYUNU ALDI

AfD’nin aldığı yüksek oylardan dolayı Almanya siyasetinde depreme neden olan Bavyera seçimlerinde üç Türk kökenli milletvekilleri Arif Taşdelen (SPD) ve Cemal Bozoğlu (Yeşiller) milletvekilliği koltuğunu korudu. Partisi SPD’nin oy kaybına rağmen Türk aday Arif Taşdelen, üçüncü kez meclise girmeyi başardı. Tercihli oyların geç açıklanması nedeniyle heyecanla bekleyişini sürdüren Arif Taşdelen, aldığı 36.568 oy ile birinci sıradan üçüncü defa meclise girdi.

Cemal Bozoğlu

BOZOĞLU ALDIĞI OYLARLA 3’ÜNCÜ SIRAYA YÜKSELDİ

Yeşiller Partisi’nin Augsburg şehrinde yaşayan siyasetçisi Cemal Bozoğlu (62), Bavyera eyaletinde yapılan seçimlerde önemli bir başarıya imza atarak, tekrar milletvekili seçilmeyi başardı. Schwaben alt bölge listesinde Yeşiller Partisi adayları arasında 21.572 oy alan Bozoğlu bu sayede dördüncü sıradan üçüncü sıraya yükselerek parlamentoya bu dönemde girmeyi sağladı.

HALİL TAŞDELEN BAŞARILI OLAMADI

Diğer 12 Türk kökenli aday başarılı olamadı. Bayreuth’dan aday olan Arif Taşdelen’in kardeşi SPD’li Halil Taşdelen, 341 oy farkıyla meclis koltuğunu elinden kaçırdı.

Aynur Kır

KIR ÇOK ÇALIŞTI AMA SÖDER’E KARŞI YETMEDİ

KENDİ seçim bölgesinde Eyalet Başbakanı Markus Söder (CSU) karşında aday olma cesaretinde bulunan SPD’li Aynur Kır’ın elde ettiği 12.412 oy milletvekilliği için yetmedi. Kır, partisi SPD eyalet genelinde başarılı olamadığı için meclise girmeyi başaramadı.

Ekrem Bülent

EKREM BÜLENT GİREMEDİ AMA DÖRT BASAMAK YUKARI ÇIKTI

PARTİSİ FDP tarafından Erlangen-Höchstadt bölgesi için 10’uncu sıradan aday gösterilen Batı Trakyalı Ekrem Bülent, aldığı oylarla dört basamak birden yukarı çıkarak 7’incı sıraya yerleşti. Bülent, partisi FDP aldığı yüzde 3 oy oranıyla meclisi dışı kalmasına rağmen bölgede büyük başarı elde etti.

ARİF TAŞDELEN DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

SPD eş başkanı Florian von Brunn’dan sonra (75.214) en fazla oya sahip olan eski ve yeni milletvekili Arif Taşdelen, „Bir beş yıl daha milletvekilliği görevinde bulunmamın sevincini yaşıyorum şu an. İnanıyorum ki Türk kökenli seçmenlerin de oylarını aldım. Bana destek veren tüm seçmenlere canı gönülden teşekkür ediyorum. Ümitleri boşuna çıkarmayacağım. Hem Bavyera halkının hem de göçmenlerin haklarını en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağım“ dedi.

BOZOĞLU: AYNI AZİMLE ÇALIŞMALARIMA DEVAM EDECEĞİM

2018 yılında ilk defa Eyalet parlamentosuna seçildiğini hatırlatan Cemal Bozoğlu (YEŞİLLER), “Tekrar halkımızın güvenini kazanarak milletvekili seçilmiş olmam beni çok sevindirdi. Aynı azim ile gelecek beş yıl boyunca ırkçılığın geriletilmesi, demokrasinin güçlendirilmesi ve barış içinde birlikte yaşamın sağlamlaştırılması için çalışmalarıma devam edeceğim“ dedi.

IRKÇI PARTİYE OY VERMEK ÇÖZÜM DEĞİLDİR

Sağcı radikal ve ırkçı olan AfD partisinin hem Bavyera hem de Hessen eyaletinde yükselişe geçmesini demokrasi ve ülkedeki huzur için önemli bir tehlike olarak gören Bozoğlu, ’’Üstüste kriz dönemlerinden geçmekteyiz. Bu tür süreçlerde vatandaşların mutlaka hoşnut olmadığı noktalar olabilir. Bunu anlayışla karşılıyor ve elimizden geldiğince sorunların çözülmesi için uğraşıyoruz. Hükümetler eleştirilebilir. Ama gidipte demokrasi düşmanı, ırkçı bir partiye oy vermek çözüm değildir“ dedi.

AfD’NİN DAHA İYİ ANLATILMASI GEREKİR

Göçmenlerin böyle bir hataya düşmesinin çok daha vahim olduğunu söyleyen Bozoğlu, „AfD nin göçmenlere daha iyi anlatılması ve aydınlatılması gerekiyor. Bu ırkçı partiler bütün Avrupa’da krizin faturasını göçmenlere çıkarmaya çalışarak toplumsal huzuru bozuyorlar. Bu nedenle Bavyera ve Hessen eyalet seçimleri ciddi bir uyarı olmak zorunda hepimiz için“ dedi. Mustafa AKBABA / NÜRNBERG

https://bayernaktuel.com/