Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

YSK SANDIK ADRESLERİNİ AÇIKLADI

YURT DIŞI SEÇMEN 27

YURT DIŞI SEÇMEN 27 NİSAN‘DA SANDIĞA GİDECEK

YURT dışında yaşamakta olan ve Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı Türk vatandaşı seçmenler, Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 27 Nisan‚dan itibaren sandık başına gidecek. Türkiye’deki seçmenler, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için 14 Mayıs Pazar günü sandığa gidecek. Yurt dışında yaşayan 6,5 milyonu aşkın Türk vatandaşı için ise bulundukları ülkelerde Türkiye’den daha önce, yaklaşık iki hafta boyunca sandık başına gidecek.

İKİNCİ TUR SON GÜNÜ 24 MAYIS

YÜKSEK Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı takvime göre yurt dışında ve gümrük kapılarında oy verme işlemi 27 Nisan Perşembe gününde başlayacak ve 9 Mayıs 2023 Salı günü son bulacak. Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda sonuç alınamazsa seçimin ikinci turu 28 Mayıs Pazar günü yapılacak. İkinci turda yurt dışında ve gümrük kapılarında oy verme işlemi 20 Mayıs‚ta başlayacak. Yurt dışında kurulacak sandıklarda ikinci tur için oy verme işlemi 24 Mayıs‚ta son bulacak.

74 ÜLKEDE OY İŞLEMİ MÜMKÜN OLACAK

KURULUN sayfasında yayımlanan ilana göre, yurt dışı seçmen, 74 ülkedeki 177 temsilcilikte 9 Mayıs’a kadar oy kullanma işlemi yapabilecek. Dış temsilciliklerde oy verme işlemi, o temsilcilik için ilan edilen tarih aralığında hafta içi ve hafta sonu yerel saatle 09.00 ile 21.00 arasında, başkonsolosluklara bağlı şehirlerde ise yerel saatle 09.00 ile 18.00 arasında yapılabilecek. Yurt dışı seçmenler, belirlenen temsilciliklerin herhangi birinde veya sandık kurulan herhangi bir gümrük kapısında oy kullanabilecek, bu işlem için randevu alınmasına gerek olmayacak.

ALMANYA’DA 26 YERE SANDIK KURULACAK

ALMANYA’DA 26 temsilcilikte yaklaşık 1,5 milyon seçmenin katılımızla oy verme işlemi gerçekleştirilecek. Bunlar Berlin, Düsseldorf, Essen, Essen/Dortmund, Essen/Siegen, Frankfurt, Frankfurt/Fulda, Frankfurt/Limburg, Hamburg, Hamburg/Kiel, Hannover, Hannover/Bremen, Karlsruhe, Karlsruhe/Mannheim, Kassel, Köln, Köln/Aachen, Mainz, Mainz/Saarbrücken, Münih, Münster, Münster/Bielefeld, Nürnberg, Nürnberg/Regensburg, Stuttgart ve Stuttgart/Ulm başkonsoloslukları olacak. Oy verme işlemleri Almanya’daki bazı temsilciliklerde 27 Nisan’da, bazılarında ise 29 Nisan’dan itibaren 9 Mayıs’a kadar sürecek.

SANDIKLAR MÜNİH’TE GALERİA KAUFHOF’DA KURULACAK

TÜRKİYE’NİN Münih Başkonsolosluğu görev bölgesinde ikamet etmekte olan 119.363 seçmen için Karlsplatz 21-24, 80335 Münih adresinde (Galeria Kaufhof) sandıklar kurulacak.

ADRESE GİT

27 Nisan – 09 Mayıs tarihleri arasında Münih’te kurulacak hafta içi 14, hafta sonu ise 20 sandık ile seçmenlere hizmet verilecek. Sandıklar saat 09.00 ile 21.00 arasında açık tutulacak.

NÜRNBERG’DE PLÄRRER’DE KURULACAK

TÜRKİYE’NİN Nürnberg Başkonsolosluğu görev bölgesinde ikamet etmekte olan yaklaşık 67.000 seçmen için Steinbühler Str. 4-6, 90443 Nürnberg adresinde sandıklar kurulacak.

Steinbühler Str. 4-6, 90443 Nürnberg

ADRESE GİT

27 Nisan – 09 Mayıs tarihleri arasında Nürnberg’te kurulacak hafta içi 6, hafta sonu ise 10 sandık ile seçmenlere hizmet verilecek. Sandıklar saat 09.00 ile 21.00 arasında açık tutulacak. (İkinci tura kalındığı takdirde hafta içi 8, hafta sonu 12 sandık)

ADRESE GİT

REGENSBURG’TA SANDIK KURULACAK

Türkiye’nin Fahri Konsolosu bulunan Regensburg’taki Junkersstr. 9, 93055 Regensburg adresinde 29 Nisan ile 01 Mayıs tarihleri arasında kurulacak olan 2 sandıkla da bölgedeki seçmenlere hizmet verilecek (İkinci tura kalındığı takdirde 4 sandık).  Sandıklar saat 09.00 ile 18.00 arasında açık tutulacak.

Foto: Arşiv

HER SANDIKTA 5 GÖREVLİ OLACAK

Sandıkların başında biri başkan olmak üzere iki kamu görevlisi ve AK Parti, CHP ve MHP partilerinden birer temsilci görev yapacak (HDP, kendi adına liste oluşturmadığı için YSK, temsilcilik görevini MHP’ye devretti).

OYLAR AYRI KİLİTLERLE KORUMA ALTINDA

Yurt dışındaki seçim merkezlerinde sadece oy verme işlemi yapılıyor. İşleyiş, Türkiye’dekinden çok farklı değil ancak oy verme işleminin süresi bir günden fazla. Oy pusulaları ağzı mühürlü çuvallarla sayım için daha sonra Türkiye’ye gönderiliyor. Oylar konsolosluklardaki kilitli odalarda saklanıyor. Bu odanın kapısında sadece Seçim Kurulu Başkanı ile partilerin görevlendirdiği kurul üyelerinin açabileceği, her birine özel kilitler takılı oluyor. (Örneğin kapıda beş adet kilit bulunuyor ve bu kilitlerin her birinin ayrı anahtarları var. Açılabilmesi için o dört kişinin aynı anda orda olması gerekiyor. Eğer biri eksikse o kapı açılamıyor).

SANDIKLARIN KURULACAĞI DİĞER BAZI ÜLKELER

Fransa’da 9 temsilcilikte oy verilebilecek. Bunlardan Bordo, Liyon, Marsilya, Nant, Paris, Strazburg başkonsolosluklarında 27 Nisan‚dan, Lyon/Clermont-Ferrand, Paris/Orleans ve Strazburg/Mulhouse başkonsolosluklarında, Avusturya’da 6 temsilcilikte, Yunanistan’da Atina-Pire, Gümülcine, Rodos ve Selanik başkonsolosluklarında, Bulgaristan’da 3, Gürcistan’da 2, Irak’ta ve İran’da 3’er temsilcilikte oy verilebilecek.

Azerbaycan’da ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de 3’er temsilcilikte bunun dışında Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Çin Halk Cumhuriyeti, Hollanda, Kanada, Rusya Federasyonu’nda 4’er, Avustralya, Bosna Hersek, Belçika, İsviçre, Kazakistan, Pakistan’da 3’er, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Danimarka, Güney Afrika, İspanya, İtalya, Japonya, Kosova, Libya, Mısır, Moldova, Özbekistan, Romanya, Sırbistan, Suudi Arabistan ve Ukrayna’da 2’şer temsilcilikte oy verilebilecek.

Arnavutluk, Bahreyn, Belarus, Cezayir, Çekya, Estonya, Fas, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İsrail, Karadağ, Katar, Kırgızistan, Kore, Kuveyt, Kuzey Makedonya, Litvanya, Lübnan, Lüksemburg, Macaristan, Malezya, Malta, Nijerya, Norveç, Polonya, Portekiz, Singapur, Slovakya, Sudan, Tanzanya, Tayland, Türkmenistan, Umman, Ürdün ve Yeni Zelanda’da ise birer temsilcilik yurt dışı seçmeninin oy kullanması için açık olacak.

OY PUSULASINDAKİ YERLER DE BELLİ OLDU

Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) yapılan kura çekimine göre ittifakların ve partilerin oy pusulasındaki yerleri belli oldu. Birleşik oy pusulasında Cumhur İttifakı 8’inci, Emek ve Özgürlük İttifakı 9’uncu, Millet İttifakı 18’inci ve Ata İttifakı 19’uncu sırada yer alacak. Cumhurbaşkanı ve 28′. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde kullanılacak oy pusulasında ittifakların ve siyasi partilerin yerini belirlemek amacıyla YSK’de kura çekimi yapıldı.

İTTİFAK İÇERİSİNDE SIRALAMA

İttifakların kendi içindeki sıralamada ise Ata İttifakı’nda Adalet Partisi 1, Zafer Partisi 2. sırada; Cumhur İttifakı’nda Büyük Birlik Partisi 1, AKP 2, Yeniden Refah Partisi 3, MHP 4. sırada; Millet İttifakı’nda Gelecek Partisi 1, Demokrat Parti 2, Demokrasi ve Atılım Partisi 3, CHP 4, İYİ Parti 5, Saadet Partisi 6. sırada; Emek ve Özgürlük İttifakı’nda ise Yeşil ve Sol Parti 1, Türkiye İşçi Partisi ise 2. sırada yer alacak.

SİYASİ PARTİLERİN OY PUSULASINDAKİ YERLERİ

Seçimlere tek başına girecek olan siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri ise şöyle; Yeni Türkiye Partisi 1. sırada, Türkiye Değişim Partisi 2. sırada, Millet Partisi 3. sırada, Hak ve Özgürlükler Partisi 4. sırada, Sosyalist Güç Birliği İttifakı 5. sırada, Genç Parti 6. sırada, Memleket Partisi 7. sırada, Büyük Türkiye Partisi 10. sırada, Adalet Birlik Partisi 11. sırada, Anavatan Partisi 12. sırada, Yenilik Partisi 13. sırada, Halkın Kurtuluş Partisi 14. sırada, Milli Yol Partisi 15. sırada, Vatan Partisi 16. sırada, Güç Birliği Partisi 17. sırada, Bağımsız Türkiye Partisi 20. sırada.

YURT DIŞI OY KULLANMA 2014 YILINDA BAŞLADI

Yurt dışındaki seçmenlerin bulundukları ülkelerde oy kullanabilmesi ilk kez 2014 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimiyle mümkün olamaya başladı. Ancak bu seçim sınırlı merkezlerde ve randevu ile yapıldı. Randevu alamayanlar oy kullanamadı. Tepkiler üzerine daha sonraki yıllarda yapılan seçimler ve referandumda (2015, 2017, 2018) randevu sistemi kaldırıldı. 14 Mayıs seçimi için de randevu zorunluluğu bulunmuyor.

24 Haziran 2018’de yapılan seçimlerde kayıtlı seçmen sayısı 3 milyon 44 bin 837 olarak belirlenmiş, ancak bunlardan 1 milyan 525 bin 279’u oyunu kullanmıştı.

 

Reklamı Geç
https://bayernaktuel.com/